DÜNYA:
BURMA'DA MÜSLÜMAN KATLİAMI VAR İSLAM ALEMİNDEN TIS YOK
  İnsani Yardım Vakfı İHH'nın raporuna göre,Burma'daki son olaylarda binin üzerinde Müslüman öldü, 90 binden fazlası ise evsiz kaldı. Eğer İslam dünyası harekete geçmezse 4 milyon Müslüman daha yakında ölüme gönderilecek. 


Facebook'da Katliama Sessiz Kalma Adlı Sayfa Açıldı Tıklayın Sayfayı Beğenin Kimsesizlerin Sesi olun: https://www.facebook.com/pages/Katliama-Sessiz-Kalma/161028980699507 

Güneydoğu Asya ülkesi Burma'da (Myanmar) geçtiğimiz haziran ayından buyana binin üzerinde Müslüman, askeri yönetimin kışkırttığı Budist çetelerce katledildi. Ülkede Müslüman nüfusun yoğun olarak bulunduğu Arakan bölgesinde her gün tecavüzler, ev yakmalar, toplu sürgünler ve katliamlar gerçekleştiriliyor. Burma'da onlarca yıldır askeri cunta yönetimi tarafından kışkırtılan ve 'Rakhin' olarak bilinen Budistler, 'Rohingya' adıyla bilinen Müslümanların üzerine salınıyor. Özellikle Arakan bölgesindeki Müslüman nüfusu sistematik olarak temizlemeyi amaçlayan Burma yönetimi, geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla 'soykırıma' adeta davetiye çıkardı. 
 

Nisan ayındaki seçimler öncesi, 'Katliamlar duracak. Bütün etnik unsurlar barış içinde yaşayacak ' diyen ve bu sözüyle Müslümanların da desteğini alıp seçimleri kazanan eski cunta lideri, yeni Devlet Başkanı Thein Sein, verdiği sözden dönüp 'Müslümanları, isteyen ülkeye gönderebiliriz ' diyerek Arakan'daki 4 milyona yakın insanın sürgün edileceği mesajı verdi. Eğer İslam dünyası harekete geçmez ve Thein Sein'in onay verdiği katliam durdurulmazsa, Güneydoğu Asya ülkesi Burma'daki Müslüman nüfus adeta 'tarih' olacak. Zira evleri yakılan, tecavüz edilen ve adeta 'kaçmaya zorlanan' ve teknelerle okyanusu aşıp Bangladeş'teki kamplara gelen Müslüman halk, bir süre sonra 'ölmek için dua edecek' noktaya geliyor. İnsani Yardım Vakfı İHH'nın Burma'ya dair hazırlanan rapor bölgedeki kritik durumu gözler önüne seriyor. 

A Haber'den Muhabir Fatih Er'in haberini Kameraman Tüfan Güzelgün böyle görüntüledi. 
 


'BİZİ ANCAK ÖLÜM KURTARIR' 

Bangladeş'e sığınmış Arakanlı mültecilere yönelik yardım faaliyetlerini 10 yıldır düzenli olarak sürdüren İnsani Yardım Vakfı İHH, Burmalı Müslümanların durumu ile ilgili geniş kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre bölgedeki son olaylarda 1000'den fazla Müslüman hayatını kaybetti, 90 binden fazla Müslüman da evsiz kaldı veya göç etmek zorunda bırakıldı. Son tespitlere göre Burma'daki Arakan bölgesinden kaçan çok sayıda mülteci komşu ülke Bangladeş'teki kamplara sığındı. Ancak tahayyüllerin ötesinde olumsuzluklar barındıran bu kamplarda yaşam Arakanlı Müslümanların geleceğe dair umutlarını tüketiyor. Uzun süredir bu kamplardan birinde yaşayan 75 yaşındaki Kala'nın dilinden dökülen 'Bizi bütün acılarımızdan kurtaracak olan ölümü bekliyoruz ' sözü bu durumun en somut yansıması olarak göze çarpıyor. Durumu daha da trajik hale getiren nokta ise Bangladeş'in haziran ayından bu yana ülkeye sığınan mültecileri kabul etmemesi ve ülkede bulunan mültecileri de geri göndermeye başlaması oldu. 

BURADA ŞİDDET SİSTEMLİ BİR POLİTİKA 

İHH raporunda Burma'daki şiddetin bir devlet politikası olarak sistemli halde devam ettiği vurgulanıyor. BM ve uluslararası kuruluşlarının Burma hükümetine Müslümanlara yönelik baskılarını sonlandırması için adım atması çağrısında bulunulan raporda okyanusu geçerek Bangladeş'e sığınmış Arakanlı Müslüman nüfusunun 550 bini aştığı belirtildi. Yüzbinlerce Müslüman, Endonezya, Malezya ve Bangladeş gibi komşu ülkelerde bulunan kamplarda çok zor koşullar altında yaşıyor. Hatta bu ülkeler, topraklarında bulunan mültecileri de Burma'ya geri iade etmeye çalışıyor. 

Burma (Myanmar) Devlet Başkanı Thein Sein, Müslümanlara yönelik zulmün baş destekçisi olarak dikkat çekiyor. Sein, en son 'Müslümanları, isteyen ülkelere göndereceğiz ' açıklaması yaptı. Ülkedeki milyonlarca Müslüman katliamların artmasından endişe ediyor. 

Yüzlerce köy talan edildi 

Arakan'daki katliam 3 Haziran 2012'de başkent Akyab'ta 10 Müslümanın Budistlerce öldürülmesi sonrası başladı. Yüzlerce Müslüman, baskıları ve cinayetleri protesto edince Burma polisi ve fanatikler katliama girişti. 300'ü aşkın Müslüman köyü yakıldı, 1000'in üzerinde insanın canına kıyıldı. Kundaklamalar sonucu 90 bini aşkın kişi de evsiz bırakıldı. Burma'da özellikle geceleri adeta Müslüman avı başladığı belirtiliyor. 

İki arada bir derede 

Burma'ya komşu Bangladeş'te 500 binin üzerinde Müslüman sığınmacı bulunuyor. Mülteci kamplarındaki yoğunluktan ötürü Bangladeş hükümeti ise gelenleri geri göndermenin yolunu arıyor. Evleri yakılmış Arakanlı Müslümanların son çare olarak geldikleri kamplarda reva gördükleri muamele de cabası. Mültecilerin birçoğu insanlıkdışı şartlarda adeta ölümü bekliyor. 

Arakan'da işkencenin her türlüsü mevcut 

Bölgeden yeni dönen İHH heyetinin Arakanlı Müslümanlarla ilgili hazırladığı rapor sistematik katliamı gözler önüne serdi. Bölgede Müslüman ölümlerinin her gün meydana gelmekte olduğunu belirten rapora göre, Burma yönetiminin hapsettiği kişi sayısı meçhul. Çok sayıda Müslümanın ülkedeki hapishanelerde işkence gördüğü belirtilen raporda vurgulanan bir başka husus ise 'tecavüz' vakaları. Özellikle Arakan bölgesindeki Müslüman kadınlara sistematik olarak Budist çetelerce tecavüz ediliyor. Tecavüzden kurtulmak isteyen kadınların ise önünde iki seçenek bulunuyor; ya köyünü ve ülkesini kalıcı biçimde terk etmek ya da ölüm. 

İHH raporuna göre Burma'da Müslümanlara karşı ayrımcı uygulamalar artık 'mutad' bir hale gelmiş. 'Rohingya' olarak bilinen Müslüman kesimin sokağa çıkması bile yasak. Arakan bölgesinde İslam kültürüne ait ne varsa talan ediliyor. Camiler ve mescitlerin yanında Budist çeteler, Müslüman köylerini de toplu halde yakıyor. 

ÖLENE DE DOĞANA DA VERGİ 

Bunların yanında, Burma'da doğan ve ölen her Müslüman birey için vergi toplanıyor. Her aile, yılda en az bir kez toplu halde fotoğraf çektirip devlet yetkililerine teslim etmek zorunda bırakılıyor. Burma'da bir Müslüman, bir köyden diğer köye gitmek için bile 'vergi' adı altında 'haraç' ödemek zorunda bırakılıyor. Müslüman bireylerin evlenebilmeleri de burada haraca bağlanmış. Devletin belirlediği miktarı ödeyebilenler çıkacak izin kağıdını yıllarca beklemek zorunda bırakılıyor; ödeyemenler ise zaten evlenemiyor. Tüm bunlara karşın evlenmeyi göze alan gençler ise çareyi komşu Bangladeş'e kaçmakta buluyor. Fakat komşu ülkede mülteci olmanın çilesi de adeta ölümle eşdeğer. 

Kayıkla ölüme gidiyorlar 

Evleri yakılan, işkence gören ve tecavüze uğrayan Burmalı Müslümanların çoğu, çareyi komşu ülkelere sığınmakta buluyor. Binlerce kişi kayıklara binerek okyanus dalgaları arasında Bangladeş'e gitmeyi göze alıyor. Birçok kadın ve çocuk ise kayıkların batmasıyla birlikte boğularak can veriyor.
Katliamdan Video Aşağıda izle.

 
http://www.ihh.org.tr/ihh-arakan-raporunu-yayinladi/ 

HABERE YORUMLARINIZI YAZINIZ 


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
pislik budisler 2 yıl önce

budisler öbür dünyada sizde bu yaptıklarınızın bedelini ödeyeceksiniz...... 1 avuç toprak mı bunca insanın yaşamına son verdiren? yoksa müslüman olmalarımı? inş en kısa zamanda yerle bir olur ülkeniz tüm budisler ölür kendi yaptıkları gibi acı çekerek

Misafir Avatar
ses ver! 2 yıl önce

neden kimse ses çıkarmıyor. yardım toplayalım sahip çıkalım.

Misafir Avatar
Vicdan 2 yıl önce

suriyelileri alıyoruz içimize sizce bu müslümanlar haketmiyor ? bence suriyelilerden daha fazla hakkediyor korunmayı. destek çıkalım türkiyeeeeeeee

Misafir Avatar
ERDOGAN TAKSIN 2 yıl önce

memadem öyle bi vahset var ki zaten biliyoruz var oldugunu kardesim bunlarin sayisi birbucuk milyonmus alip getirelim ülkemize yerlestirelim anadolumuza ben en basta gönüllü olmak isterim bütün malimi paylasmaya hazirim

Misafir Avatar
gültekin akça 2 yıl önce

biz türkiye olarak yada osmanlı olarak her zaman mazluma yardım ettik ister müslüman olsun ister olmasın mazlüma yardım etmek türklük kuralıdır gizliden bir nevi maneviyatımızda. şimdi başkalırına yardım ettiğimiz gibi onlarada yardım edelim devletimiz neden el atmadı hala olaya oda olmadı türkiyeye davet edilsinler.

Misafir Avatar
ahmet @Ferhat Yaman 2 yıl önce

öyle bir beddua etmişsinki aynı şey bizim başımıza da gelsin der gibi...böyle saçma bir yorum olur mu...
olumlu şeyler yazmak varken, beddua yerine dua et dua...!!

Misafir Avatar
Ferhat Yaman 2 yıl önce

allah(c.c) bunun gibi katliamlara karşı ses çıkarmıyan bütüm islam devletlerinin ve büyüklerinin belasını versin inşallah tez zamanda yıkılırlar ve yerlerine yeni adam akıllı devler kurarlar !!!!!

Misafir Avatar
yunus yaman 2 yıl önce

alah belalarını versin adi şerfszler hçmi türkyede hçmi müslüman yok burallarda analarını sktiğim kafrleri bacılarını sktiğim insanları nasıl insanların canına mal ediyorlar alahın laneti, üzerlernde olsun

Almanya Ve Fransa’dan Yunanistan’a Çağrı:...
Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ile Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, kurtarma...

Haberi Oku