Aydın İş Dünyası Erken Seçim İstemiyor

Aydınlı oda ve borsa başkanları, koalisyon hükümetinin bir an önce kurularak ekonomideki istikrarın devam etmesi gerektiğini ve erken seçimin ağza bile alınmaması gerektiğini ifade etti.Aydın Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (AYESOB)...

Aydın İş Dünyası Erken Seçim İstemiyor
Aydınlı oda ve borsa başkanları, koalisyon hükümetinin bir an önce kurularak ekonomideki istikrarın devam etmesi gerektiğini ve erken seçimin ağza bile alınmaması gerektiğini ifade etti.
Aydın Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahiddin Çetindoğan ülkenin istikrarı için hükümetin biran önce kurulması gerektiğini ifade ederek “Etraf kan gölüne dönmeden biran önce bir hükümet kurulmalıdır. Erken seçim diye bir şey düşünülmemelidir. Tekrar seçime gidilmesi durumunda bu halk bu 4 partiyi de sandığa gömer. Koalisyon kötü bir yönetim şekli değildir. Diğer ülkelerde denenip uygulanıyorsa bizim ülkede de çok rahat uygulanabilir. Artık partiler eteğindeki taşı dökmesi lazım. İşçisi, esnafı, köylüsü, artık herkes hükümetin kurulmasını istiyor. Bu ülkenin 4 partisi var. Koalisyon da rastgele kurulmamalı ve partilerin kendi aralarındaki uygunluklar göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.
“GÜNDEMİMİZ BİR AN ÖNCE TEKRAR EKONOMİ OLMALI”
Yeni hükümetin en kısa sürede kurulup gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğinin altını çizen Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, “Gündemimiz bir an önce tekrar ekonomi olmalıdır. Siyasi anlamda bizim odalar olarak herhangi bir müdahalemiz söz konusu olamaz. Odaların görevi ülke kur ülke yık değildir. Odalar birer baskı grubu rolünü oynar. Üyelerinin ve bulundukları illerin menfaatlerini göz önünde bulundurarak siyasete dahil olurlar. Odalar siyasetle iç içedirler fakat siyasetin içinde bulunmazlar. Bu anlamda bizim odalar olarak şu veya bu model olsun ve şu şekilde bir hükümet kurulsun diye bir yaklaşımımız olmaz. Bizler oluşan duruma göre pozisyon alırız. Bir an önce hükümetin kurulup ekonomi anlamında istikrarın devam etmesinden yanayız” diye konuştu.
“6 AY DEĞİL 6 SAAT BEKLEYECEK DURUMDA DEĞİLİZ”
İş dünyası olarak çok sayıda sorunlarının bulunduğunu ve biran önce hükümetin kurularak bu sorunları iletmek istediklerini dile getiren Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “ASTİM ve Umurlu Organize Sanayi Bölgelerimizin yıllardır elektrik sorunu var. Biz Aydınlı sanayiciler olarak daha pahalı elektrik kullanıyoruz. Hükümetin bir an önce belli olmasını istiyoruz ve yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına gidip bu sorunu çözmesini isteyeceğiz. Muhatap bulamıyoruz ve bunun için bir an önce iş dünyası başta olmak üzere her konuda istikrar gerekiyor. Hükümet bir an önce kurulsun ve herkes yerine otursun ki bizler de sorunlarımızı dile getirelim. Bir sorunumuzu defalarca anlatmak zorunda kalıyoruz ve bu anlamda il masalarının kurulmasını istiyoruz. Erken seçim konusunda da daha dün seçimden çıktık bu ülke bir daha seçimi kaldıramaz. Erken seçim ülkeye çok büyük zarar verir. 6 ayımızı hiç yoktan yine kaybederiz. 6 ay değil 6 saat bekleyecek durumda değiliz” ifadelerini kullandı.
“TÜRKİYE’DE ERKEN SEÇİM KRİZİN BAŞLANGICI DEMEKTİR”
Türk halkının sandıkta bu ülkeyi beraber yönetme talimatı verdiğini altını çizen Aydın Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Adnan Bosnalı, “Hükümet kurma süreci uzadıkça iş dünyası da endişe yaşıyor. Bu anlamda partiler sağduyulu davranıp koalisyonu kurmak zorundalar. Her partinin kendisine göre kırmızı çizgisi olabilir ama sonuçta Türkiye’nin kötü günler görmemesi için bu işin bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Koalisyona yanaşmayan parti kesinlikle kaybeder ve hezimete uğrar. Bunun örnekleri de 2002 yılında görüldü. Asla koalisyon yapmam diyenler bir sonraki seçimde barajı geçemediler. Bu yüzden bütün partilerin sağduyulu olmasını istiyoruz. Türkiye’yi bu krizden ve çıkmazdan kurtarmak istemeyen partiyi de bu halk sandığın dibine gömer ve bir daha da oradan da çıkarmaz. Koalisyon hükümeti kurulamazsa da önümüzdeki günlerde bizi çok sıkıntılı günler bekliyor. Şu an da zaten alışverişler durmuş durumda insanlar zaten para harcamıyor ve bu ülkeyi krize sürükler. Türkiye’nin kasaları öyle ağzına kadar dolu değil. Her türlü patlamaya hazırlıklı olmak lazım. Tüketim ve sıcak para üzerine dayalı bir ekonomimiz vardı bunu kaybetmemiz gerekiyor. Erken seçim lafını dahi etmek çok tehlikeli olur. Bunun gündemden hemen düşürülmesi gerekir. Türkiye’de erken seçim krizin başlangıcı demektir” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.