Gün;”erzincan TEOG’da Türkiye Ortalamasının Üstüne Çıktı”

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün

Gün;”erzincan TEOG’da Türkiye Ortalamasının Üstüne Çıktı”
Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün TEOG yerleştirmelerine dair bir açıklamada bulundu.
Gün açıklamasında; TEOG sınavına Türkiye genelinde 1 milyon 273, Erzincan’da ise toplamda 3 bin 281 öğrencinin girmiş olduğunu belirterek yerleştirme sonuçlarının ise, 14 Ağustos´ta ilan edileceğini ifade etti.
Gün yaptığı açıklamada şu bilgilendirmelerde bulundu; “Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizi TEOG sınavına en iyi şekilde hazırlamak için yıl boyunca tüm imkânlarımızı seferber ettik. Öğrencilerimizin sınava en iyi şekilde hazırlanmaları için takviye kurslarda öğretmenlerimiz büyük bir emek verdi. Sınava hazırlık sürecinde tüm okullarda ortak deneme sınavlarıyla öğrencilerimizin durumunu değerlendirdik ve alınması gereken tedbirleri imkânlarımız ölçüsünde aldık. Okul idarecilerimizle sınav öncesi ve sınav sonrası yapılacak çalışmaları dönem boyunca değerlendirdik. Rehberlik öğretmenlerimiz tarafından öğrenci ve velilere yönelik TEOG sistemi ile ilgili eğitimler düzenlendi. Bu süreçte emeği geçen öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize ve Millî Eğitim Müdürlüğümüzdeki mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.
TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNE ÇIKTIK
Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığımız değerlendirmeler neticesinde il ortalamamızı yaklaşık 10 puan artırarak 317,86 puan ile Türkiye ortalamasının üzerine çıkmış olduğumuzu gördük İl merkezinde 16,22; Kemaliye ilçemizde 38,07; Kemah ilçemizde 24,34; Tercan ilçemizde 11,38’lik bir artışla geçen yıl 309,67 olan puan ortalamamızı 317,86 puana çıkarmış bulunmaktayız. En fazla puan artışını yaşadığımız sırasıyla Kemah Kerer Ortaokulu, Tercan Başbudak Ortaokulu, Merkez 13 Şubat Ortaokulu, Akyazı Ortaokulu, Üzümlü Şehit Murat Bayram Ortaokulu, Kemaliye Eğin İstiklal Ortaokulu, Üzümlü Karakaya Gökbayrak Ortaokulu, Kemaliye Topkapı Ortaokulu, Merkez Gülhanım-Celal Toraman Ortaokulu, Tercan Çadırkaya Ortaokulu, Yalnızbağ Ortaokulu ve Ulalar 75.Yıl Bayrak Ortaokulu gibi dezavantajlı okullarımızın ve ilçelerimizdeki okullarımızın puanlarındaki yükseliş, bizleri ziyadesi ile mutlu etmiş; gelecek adına ümitlerimizin yeşermesine vesile olmuştur.
Öğrencilerimizin göstermiş oldukları bu başarının karşılığını bulması aynı zamanda doğru tercih yapmalarına da bağlıdır. Tercih danışmanlığı süreci, mesleki rehberlik hizmetleri kapsamında yürütülen çalışmaların sonuçlarının aktarılacağı önemli bir zaman dilimidir. Özellikle ortaöğretime geçecek olan öğrencilerimizin kendi ilgi, yetenek ve kabiliyetlerine göre doğru tercih yapması üniversite hayatı öncesi büyük bir önem arz etmektedir. Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de il ve ilçe merkezlerimizde TEOG tercih danışmanlığı komisyonları oluşturulmuştur. İl merkezinde Cumhuriyet Ortaokulunda 06-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde öğrenci ve velilerimize tercih danışmanlığı hizmeti verilecektir. Öğrencilerimiz yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili olarak ilimizde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir. Öğrencilerimiz 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklardır. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerimizin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir.
TEOG Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos´ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.
İlimizdeki başarı grafiğinin artışındaki emek ve gayretleri nedeniyle tüm idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor; başarımızın gelecek yıllarda artarak devam etmesini temenni ediyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.