Kanolaya Destek Artınca Ayçiçeği Rağbet Görmedi

Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Başkanı Dr. Cemal Polat, bu yıl kanolaya verilen desteğin fazla olmasının yağlık ayçiçeği üretimini azalttığını söyledi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılı Tarım ve Hayvancılık...

Kanolaya Destek Artınca Ayçiçeği Rağbet Görmedi
Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Başkanı Dr. Cemal Polat, bu yıl kanolaya verilen desteğin fazla olmasının yağlık ayçiçeği üretimini azalttığını söyledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılı Tarım ve Hayvancılık Üretim Desteklemeleri kapsamında yağlık ayçiçeğinin kilogramına 30 kuruş, kanolanın kilogramına ise 40 kuruş destek verileceğini açıkladı. Konu ile ilgili açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Başkanı Dr. Cemal Polat, kanolaya verilen destekle birlikte ayçiçeği ekimlerinin azaldığını söyledi.
Polat, kanolaya verilen desteğin uygulanan politikalardan dolayı yüksek olduğunu ileri sürerek, "Kanola bitkisi yağ bitkisi olup dünyada üretimiz daha çok bio dizel üretimi için teşvik edilen fakat son yıllarda ülkemizde daha çok insan gıdası olarak değerlendirilmesi yapılmaktadır. Marmara ve Trakya bölgesi gibi her yerde yetişebilen bir ayçiçeğini yemeklik yağ kalitesi bakımından toprağa ve çevreye olumsuz etkisi az olması nedeniyle yani ekim sırasında daha fazla ilaç kullanılmaması nedeniyle daha çok teşvik edilmesi gerekiyordu. Ama maalesef bu uygulanan politikalar neticesinde yağlık ayçiçeği ekimleri her geçen gün azalıyor" dedi.
"YETERİ DÜZEYDE AYÇİÇEĞİ ÇIKMADI"
Trakya Bölgesi’nde bu yıl yeterli düzeyde ayçiçeği çıkmadığını dile getiren Polat, "Bugün üreticinin kanolayı tercih etmesi iki nedenden kaynaklanıyor. İlki bunlar ekim esnasında toprak kaba aldığı zaman özellikle çevre koşullarına karşı adaptasyon daha iyi oluyor. İkincisi ise kanolanın dekara verimi daha fazla olduğu için üretici kazandığı paraya bakıyor. Çiftçi kazandığı kara bakar. Bu nedenle kanolaya destek daha fazla olduğu için ayçiçek yağı üretiminden vazgeçiyor. O yüzden çiftçi ne yapıyor daha çok para kazandığı yere yöneliyor. Çünkü devlet kanolanın kilosuna 40 kuruş destek verirken, yağlık ayçiçeği kilosuna ise 30 kuruş destek veriyor. Bu yüzden çiftçi destek hangisinden daha fazla ise ona yöneliyor. Çiftçiye desteğin kanoladan daha fazla verildiği için bu sene Tekirdağ yağlı ayçiçek yağından istenilen verimi alamadı. Bu sene yeteri düzeyde yağlı ayçiçeği çıkmadı maalesef. Şu anda Tekirdağ’da 250 bin ve 300 bin dekar kanola ekimi var. Bu 300 bin dekar normalde ayçiçek yağı alanı olması lazımken bu kanolaya geçti. Yani her geçen yıl ay çiçek yağı ekimi azalıyor" diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.