TPE Teknoloji Transfer Platformu Tanıtım Toplantısı

Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) Teknoloji Transfer Platformu tanıtım toplantısı TPE Konferans Salonunda gerçekleşti.TPE’nin Teknoloji Transfer Platformu tanıtım toplantısına katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof....

TPE Teknoloji Transfer Platformu Tanıtım Toplantısı
Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) Teknoloji Transfer Platformu tanıtım toplantısı TPE Konferans Salonunda gerçekleşti.
TPE’nin Teknoloji Transfer Platformu tanıtım toplantısına katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Türkiye’nin sınai mülkiyet alt yapısına katkılar sağlayacak olan Teknoloji Transfer Platformu’nun planlanmasında, hayata geçirilmesinde kamu-üniversite-sanayi işbirliğinde önemli payı olacağını belirterek, sınai mülkiyetle ilgili bazı verileri paylaştı. Aslan, “Geriye dönük 12 yıllık süreye baktığımızda yerli patentlerle ilgili olsun yabancı patentlerle, yerli faydalı model marka ve tasarım çalışmalarına baktığımızda ülkemizde ciddi gelişmeler olmuştur. Hem başvuru anlamında hem tescil anlamında. Yabancı patente başvuru 2002 yılında bin 460 iken, 2014 yılında 7 bin 517’yi geçmiştir. Yabancı patent anlamındaki tescile baktığımızda 2002’deki 711’lik bir tescil yapılırken, 2014 yılında 7 bin 279 tescil geçekleştirmiştir. Türkiye son 4 yılda Avrupa’da en çok marka başvurusu yapılan ülke olmuştur” diye konuştu.
Aslan, özellikle AR-GE yapan öğretim üyelerinin döner sermayeden aldıkları payın şuanda yüzde 54’e kadar çıktığını söyleyerek, “Şuanda yapmış olduğumuz bir düzenleme ile Meclis gündeminde göndereceğiz, bunu yüzde 85’e çıkarmayı planladık. Hem YÖK’ten hem de ilgili kurumlarla yapmış olduğumuz olumlu görüşmeler sonucunda da bunu Meclise sevk edeceğiz” dedi.
Teknoloji Transfer Platformu’nun Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda alınmış olan kararların çıktılarından birisi olduğunu belirten Aslan, “Teknoloji Transfer Platformu’nun girişimciyi, sorunu olanla çözüm bulanı, fikri olan ile fikri arayanı bir araya getirerek muazzam bir sinerji oluşturacağını düşünüyorum. Bu platformla teknoloji transfer alanında yerli ve yabancı birçok kaynağa ulaşmakta mümkün olacaktır. Ülkemizde yapılan buluş ve tasarımların başarı hikayelerine de yer vereceğiz bu platformda. Paydaşlar sınai mülkiyet alanında çalışan kişilerin bilgilerine rahatça ulaşabilecekler. Teknoloji Transfer Platformumuz bugün hizmete açılıyor olmakla birlikte halihazırda 600’ün üzerinde lisanslama teklifinde bulunan patent, faydalı model ve tasarım içermektedir. Kendi kaderleriyle baş başa bırakılan buluşlar Teknoloji Transfer Platformu’yla yeniden hayat bulacaktır” ifadelerini kullandı.
TPE Başkanı Prof. Dr. Habib Asan ise, etkin sınai mülkiyet yönetiminin aynı zamanda firmanın buluşlarını ticarileştirmek, nohow birikimini lisans anlaşmalarıyla değerlendirmek ve sınai mülkiyet içeren ortak girişimler yapmak olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Üniversite ve sanayi ulusal değer zinciri içerisinde büyük önem taşımalarına rağmen misyonları ve çalışma alışkanlıkları bakımından tümüyle farklılık göstermektedir. Bu aykırılıklarından dolayı bu iki taraf arasında işbirliğini oluşturmak oldukça zordur. İşbirliği için gerekli ortamların oluşturulması tarafların bir araya getirilerek aynı dili konuşmalarını sağlamak büyük çabalar ve uzun süreçler gerektirebilmektedir. Ancak bu sürecin oluşumu ve gelişimi sadece iki tarafın kapalı etkileşimine bırakılırsa süreç ya başarısız olmakta ya da uzun bir zaman almaktadır. Paydaşların bu uzun süreci başarılı bir şekilde atlatarak birbirleriyle çalışma alışkanlığı kazanabilmeleri için yapılacak en etkin çözüm tarafları buluşturan ara yüzler oluşturmaktır. Teknoloji Transfer Platformu bu düşüncenin bir ürünü olarak bir ara yüzdür. Dünyada ve ülkemizde buluşların alınıp satılabildiği ara yüzler olmasına karşın Teknoloji Transfer Platformu TPE’nin veri tabanıyla tam entegre bir şekilde hizmet sunacağından oldukça farklı konumda yer almaktadır. Geniş bir paydaş yelpazesine sahip olan TPE, bu paydaşlarının da katkılarıyla, destekleriyle Teknoloji Transfer Platformu’nu etkin bir şekilde işletecektir. Zaman içerisinde teknoloji transferinin ilgili taraflarına birlikte çalışma alışkanlığı kazandıracağından kuşku duymadığımı ifade etmek istiyorum. Kazanılacak bu olumlu alışkanlıklar ülkemizin sanayi ve ekonomisi için son derece hayırlı sonuçlar doğuracaktır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.