(Özel) Yorgancılar: "Koalisyonda İyi Örneklerde Var"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı (TOBB) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin dünyaya başarılı bir koalisyon örneği gösterme potansiyeli olduğunu belirterek, “Hükümetin...

(Özel) Yorgancılar:
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı (TOBB) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin dünyaya başarılı bir koalisyon örneği gösterme potansiyeli olduğunu belirterek, “Hükümetin bir an önce kurulması gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin gündeminde çok önemli konular var, Türkiye büyümüş bir ülke. Bugün bizim durabilme lüksümüz yok” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar mevcut siyasi sürecin ekonomiye yansımalarını İHA’ya değerlendirdi.
Seçim sonuçlarına göre halkın çok sesli bir yapının olmasını tercih ettiğini belirten Ender Yorgancılar, “Türkiye’de sanayicinin, halkın, vatandaşın istediği bir tek şey var, sakin bir ortamı arzu ediyor. Seçim sonuçlarına göre halkımız çok sesli bir yapının olması gerektiğini söyledi. Dört partimiz meclise girdi ve bu dört partimizin Türkiye Cumhuriyetinin menfaatlerini ön planda tutarak önce milletimiz, vatanımız olmak kaydıyla asgari müşterekte, ortak akılla ben bu hükümetin kurulacağından eminim. Çünkü bir an önce kurulması gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin gündeminde çok önemli konular var, Türkiye artık büyüyen ve büyümüş bir ülke. Bugün bizim durabilme lüksümüz yok” diye konuştu.
“HÜKÜMET KURULMADAN DOLAR İNDİ”
Seçim süreci öncesinde tüm siyasi parti liderlerinin üslupları ile kurlarda değişiklik yaşandığını ancak tansiyonun düşmesi ile değerlerin değiştiğini belirten Ender Yorgancılar, “Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm siyasi partilerin seçim sonrasındaki üsluplarıyla tansiyon bir anda normal bir seviyenin altına geçti. Dolayısıyla bu da öncelikle kurlara yansıdı, kurlarda belirli bir düşme oldu. Daha önce yaptığım açıklamalarda hükümet kurulduğu sırada ‘dolar 2.65 seviyelerine iner’ demiştim. Ama bugün daha hükümet kurulmadan 2.68 seviyesine indiğini gördük” dedi.
“TÜRKİYE BAŞARILI KOALİSYON ÖRNEĞİ SERGİLER”
Dünyada başarıyla yönetilen koalisyon örnekleri olduğunu ve Türkiye’nin de bu noktada başarılı bir örnek sergileme potansiyelinin olduğuna işaret eden Ender Yorgancılar, şunları söyledi: “Dünyada o kadar çok ülke var ki başarılı koalisyonlarla yönetilen, bizim de bu başarılı yönetimlere örnek olabilecek bir tavır ve davranış sergilememiz gerekiyor. Biz bunu başarabilecek bilgi birikimine sahibiz. Geçmişte yaşanan olumsuz, kötü koalisyonlar olarak tabir edilebilecek olan zaman sürecini artık geride bırakmamız gerekiyor."
Türkiye’nin bugün bunu başarabileceğini anlatan Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üç seçim yaptın üçünde koalisyon sonucu çıktı diyelim. Peki hiç mi biz bir koalisyon hükümeti kuramayacağız? Kurmak durumundayız bunu başarabilecek kapasitemiz, anlayışımız olduğunu ben siyasi liderlerimizde görüyorum. Bunu yapmak durumundalar eğer siyasi lider bir partinin başına gelip seçime girdiyse, tabii ki tek başına iktidar olmak için giriyor ama olamadıysa alternatif olarak koalisyon yapmayı göze alarak giriyor. Hep geçmişteki kötü örneklerle gelecek planlanıyor. Halbuki iyi örnekler de var dünyada. Mesela bir Almanya bir koalisyonla yönetiliyor.”
“EKONOMİDE SIKINTI OLMAYACAK”
İkinci bir seçim yapılmasının şu süreçte çözüm olmadığına değinen Yorgancılar, seçim yapılsa da yine aynı tablonun ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Yine bir koalisyon sürecinin yaşanma ihtimali olduğunu belirten Yorgancılar, sözlerine şöyle devam etti: “Yine bir koalisyon süreci ve o zaman ne oluyor? Haziran ayından itibaren Kasım ayına kadar geçen 4-5 aylık süreci ülke olarak biz kaybetmiş olacağız. Eğer ekonomi siyasete bağımlı hale gelirse o zaman işimiz zor. Ekonomiler hiçbir zaman siyasete bağımlı halde kalmamalı. Onun için şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti vardır. Var mı var, görev başında mı görev başında, bürokratları çalışıyor mu çalışıyor. Hükümet nasıl olsa kurulur. Bugün olmaz iki gün sonra 2 gün olamaz bir hafta sonra ama kurulur. Genel olarak bir olumsuzluğun, kötümserliğin içine girmek bana doğru gelmiyor. Netice itibariyle Türkiye çok büyüdü, ülke olarak hakikaten çok önemli bir noktaya geldik. İhracatımızla, dünyada söz sahibi olduğumuz paylarla bütün bunların çerçevesinde yapabileceğimiz bir şey var sakin, yumuşak üslupla, anlayışla senin doğrun benim doğrum değil ortak akılla ortak doğruyu bulabilecek olan düşünceler masanın üzerine konduğu müddetçe bu ülkemiz 2023 hedeflerine çok rahat ulaşır.”
Yorgancılar, siyasi sürecin ekonomiye yansımasında bir sıkıntı olmayacağını ifade ederek, bu süreçlerin bütün demokrasilerde yaşandığını ifade etti.
SANAYİCİLERİN YENİ HÜKÜMETTEN BEKLENTİSİ
Sanayiciler olarak yeni hükümetten beklentilerini sıralayan Yorgancılar, en büyük isteklerinin istihdamı, 2023 hedeflerini gerçekleştirecek olan çalışmaların, kararların bir an önce alınması olduğunu ifade etti.
Yorgancılar, ekonomik olarak bakıldığında cari açık, büyüme ve işsizlik oranlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Çözülmesi gereken ikinci önemli konu Avrupa Birliği’nin Amerika Birleşik Devletleri ile şu anda görüşmekte olduğu atlantik ve transatlantik ülkelerini de kapsayan TTIP Anlaşması (Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması) var. Bu dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 70’ini kapsıyor. Bizim Gümrük Birliğinden kaynaklanan bir sorumluluğumuz var. Yani biz bu anlaşmanın içinde bir taraf olmadığımız anda tüm ürünlerimiz bu ülkelere gümrüklü olarak bu ülkelerden de ürünler ülkemize gümrüksüz olarak gelecek. Hem ihracatımızı etkileyecek hem de dünya pazarlarında rekabet etme şansımızı azaltacak. Bu açıdan biz bu anlaşmanın mutlaka bir tarafı olmamız lazım. Ekonomi yönetiminin ilk görevlerinden bir tanesi bu olacak. Diğer konular cari açık, işsizlik ve büyüme. Her yıl yüzde 5 üzerindeki standart bir büyümeyi gerçekleştirmemiz gerekiyor.”
“MB’NİN KARARI GAYET DOĞAL”
Merkez Bankası (MB)’nın faiz artırımına gitmemesini de değerlendiren Yorgancılar, sözlerini şöyle noktaladı: “MB’nin faizi artırmak veya düşürmekle ilgili elinde belirli enstrümanlar var. Alınan bu karar piyasa şartlarına, uluslararası piyasalardaki gelişmelere, Amerika Merkez Bankası FED’in açıklayacağı faiz artırım beklentileri ve kararlarının MB’deki yapıyı ne şekilde etkileyeceğine dayanarak alınmış bir karardır. Bundan önceki yapmış olduğu para politikaları belirleme toplantısında da, bir öncekinde de artırıma gitmedi. Dolayısıyla elindeki enstrümanlara göre her dönem yapmış olduğu bir açıklama var ve bu dönemde de aynı sabit faiz kurda devam etmeyi uygun gördüler gayet doğal bu.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.