Türkiye 34. Kitap Ve Kültür Fuarı Açıldı

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ankaralı kitapseverlere kapılarını açtı.Her yıl Ramazan ayında gerçekleşen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın 34’üncüsü bu yıl...

Türkiye 34. Kitap Ve Kültür Fuarı Açıldı
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ankaralı kitapseverlere kapılarını açtı.
Her yıl Ramazan ayında gerçekleşen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın 34’üncüsü bu yıl da Kocatepe Camii avlusunda düzenlendi. Fuarın açılışına katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, 34 yıllık bir geleneğin idrak edildiğini belirterek, “Bu kitap fuarı 1983 yılında Türkiye’nin çok akut bir krizi yaşadığı bir süreçte 12 Eylül ihtilalının ardından ortaya çıkmış ve milletimiz için umut olmuştur. Siyasi, sosyal, toplumsal krizlerin yaşandığı bir evrede bir Ramazan gününde dini yayınlar fuarı ihdas edilmek suretiyle o kara bulutların dağılmasına, zaman içerisinde erimesine, belki de yok olmasına vesile olan bir süreç başlamıştır. Dini yayınlar fuarı kriz döneminin bize bir armağanıdır. Her kriz nasılsa ki bir umuda gebe olmuşsa o dönemde yaşanan toplumsal sorunlar da, krizler de böyle güzel gelişmelere sebep olmuştur” diye konuştu.
“KİTAP VE KÜLTÜR FUARI YAKIN TARİHİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK OLARAK DİKKAT ÇEKMEKTEDİR”
Dini yayınlar fuarının ismini uzun süre devam ettirmediğini söyleyen Özafşar, şunları kaydetti:
“İkinci bir kriz döneminde 1996 yılında Türkiye’nin ağır süreçler yaşadığı bir dönemde Kitap ve Kültür Fuarı ismine kavuşmuştur. Din ve din üzerine konuşmanın, dini tartışmanın, dini değerlendirmenin, müzakere etmenin çok zor olduğu zamanlar, din üzerinden manipülasyonların yapıldığı zamanlar ülkemiz yaşamıştır, yaşamaktadır. Belki de yaşamaya devam edecektir. Bu süreçte Dini Yayınlar Fuarı, Kitap ve Kültür Fuarı ismini almak suretiyle yeni bir mana ve muhtevayla milletimize hizmet etmeye devam etmiştir, devam etmektedir. Türkiye’nin iyi gününde, kötü gününde, kitapla, bilgiyle, maneviyatla irtibatını kuran bu kitap ve kültür fuarı o bakımından yakın tarihimiz için önemli bir etkinlik olarak dikkat çekmektedir. 34 yıl geride kalmıştır. Tespihin ilk üçte biri geride kalmış, 33 yılı geride kalmış. Şimdi yeni bir dönem, yeni bir süreç inşallah başlıyor diye ümit edebiliriz. Son derece önemli Ramazan’ın sadece bir ibadet ayı olmanın, oruç ayı olmanın ötesine taşıyan kitabı hakim ile Kur’an-ı mübin ile insanların ürettiği bilgiyi ve kitabı buluşturan Ramazan-ı Şerifi bir bilgi şölenine dönüştüren bu kitap fuarlarımızın Türkiye için taşıdığı ehemmiyeti yakından takip eden herkes takdir etmektedir.”
“KİTAP FUARINI DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ KİTAP FUARLARIYLA YARIŞABİLECEK BİR SEVİYEYE GELMESİ İÇİN BİR UĞRAŞ VERMEK MECBURİYETİNDEYİZ”
Yeni meydan okumalarla karşı karşıya kalındığını anlatan Özafşar, “Artık kokusunu, tadını, tabiri yerindeyse aldığımız kitap devri geride kaldı. Dijital kitaplarla karşı karşıyayız. Dijital dünyaya evirildik. Bugün dünyadaki kitap üretiminin önemli bir miktarına dijital kitaplar oluşturmaktadır. Biz bugün artık bilgiyi yönetmekte zorlanıyoruz. Bilgiye yetişmekte zorlanıyoruz. Dolayısıyla artık bu mütevazi kitap fuarlarının Londra’daki, Fransa’daki, Frankfurt’taki, belki Tahran’daki dünyanın dört bir yanındaki kitap fuarlarıyla yarışabilecek bir seviyeye gelmesi için bir uğraş vermek mecburiyetindeyiz. Yeni 33 yıldır da yeni süreçlerle artık buraya evirilmeliyiz. Eskide kalamayız. Geçmişte yüksek kültür ve medeniyetle övünerek bir yere varamayız. Gençlerin eline sadece tablet vermek yetmez. Gençlerin eline o tableti üreten zihniyeti ve dünya görüşünün ne olduğu, nasıl kullanması gerektiğini vermek mecburiyeti vardır sosyal sorumluluk taşıyanlar” ifadelerini kullandı.
“ANKARALILAR MUTLAKA BU FUARI GÖRMELİ”
Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Özafşar, daha sonra Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ile birlikte Diyanet yayınlarının standını ziyaret etti. Özafşar, Diyanet’in kitaplarını tavsiye ettiğini belirterek, “Ankaralılar mutlaka bu fuarı görmeli. İftardan önce, iftardan sonra buraya gelmeli. Stantları özenle gezmeli. Yeni çıkan kitapları incelemeli. Yalnız gelmemeli, çocuklarını da getirmeli, maaile buraya gelmeli. Kocatepe ile Ramazan ile Kur’an tilavetiyle ailesini buluşturmalı” dedi.
“VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRIMIZ KOCATEPE KİTAP FUARI’NI ZİYARET ETMELERİ”
Fuarda 34 yıldır stant açan kitapçılardan Hızır Ali, “Okuyucularla yeni kitaplarımızı buluşturmaya geldik. Buranın okuyucu kitlesi var. İndirimlerimiz var yüzde 30-40. Bazı kitaplarda 50’ye yakın indirimler yapabiliyoruz. Okuyucuya iyi imkanlarda kitap sunmaya çalışıyoruz. Her sene yazar okuyucu buluşması yapıyoruz. Bir buluşma sağlanacak” ifadelerini kullandı.
Geçen sene fuara katılımın düşük olduğunu söyleyen kitapçılardan Sefa Yücel ise, şunları kaydetti:
“Kitap satıyoruz, esans satıyoruz. Bilemiyoruz nedendir ama bir belirsizlik var piyasada. Fiyatlar geçen seneyle aynı değişen bir şey yok. İndirimde yapıyoruz ama maalesef ilgi yok. Vatandaşlarımıza çağrımız, Kocatepe Kitap Fuarı’nı ziyaret etmeleri. En azından bir kitap dahi almasalar bile stantlarımızı gezmelerini rica ediyoruz. İnşallah içlerinden de umdukları kitabı bulabilirler.”
Ramazan’ın bereketiyle okuyucuları beklediklerini ifade eden Necati Bayrak, “Yüzde 30 indirimimiz var. Yeni yeni kitaplarımız var. Ankaralılar’a çağrımız geçmiş yıllardaki özellikle 90’lı yıllardaki gibi tekrar kitaplara sahip çıkmaları” diye konuştu.
“HER ZAMAN DAHA UYGUN OLUR BURANIN FİYATLARI”
Kitap fuarını ziyaret eden vatandaşlardan Zekai Kocabay, “Kitapları çok seviyorum. Özellikle Kur’an-ı Kerim. Hem burada cuma namazını kılmaya geldik hem de inşallah değişik tarihimizle alakalı roman, Kur’an-ı Kerim. Torunlarım var, muhakkak onlara da alacağım” dedi.
Genellikle maddi ve manevi yönleri anlatan roman ve dini içerikli kitapları almayı düşündüğünü kaydeden ziyaretçilerden Mustafa Öz, “Manevi değerlerimizi bize yaşatabilecek kitaplar almayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Kur’an-ı Kerimleri inceleyen Semih Ertan ise, “Her sene ben gelir buradan alırım. Her zaman daha uygun olur buranın fiyatları” dedi.
Kocatepe’deki Türkiye 34. Kitap Kültür Fuarı’nda 51 stantta 70 yayınevi kitaplarını sergiliyor. Fuar 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Her yıl olduğu gibi yayınevleri, yüzde 50’ye varan indirimli satışlarla bu yıl da kitap dostlarını sevindirecek. Fuarda ayrıca yazar-yayıncı-okur buluşmaları da düzenlenecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.