CHP’li Koç’tan Davutoğlu-kılıçdaroğlu Görüşmesine İlişkin Açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Karşılıklı güven tesisi gerekiyor, bu çok açık. Bunların üzerinde duruldu. Ortak bir çalışma yapma tespiti ortaya kondu. Türkiye’nin güçlü bir hükümet profiliyle önümüzdeki...

CHP’li Koç’tan Davutoğlu-kılıçdaroğlu Görüşmesine İlişkin Açıklama
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Karşılıklı güven tesisi gerekiyor, bu çok açık. Bunların üzerinde duruldu. Ortak bir çalışma yapma tespiti ortaya kondu. Türkiye’nin güçlü bir hükümet profiliyle önümüzdeki yılları göğüslemesi gereğinin altı her iki tarafça da çizildi” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hükümeti kurmakla görevlendirilen şuandaki geçici hükümetin de başkanlığını yürüten Ahmet Davutoğlu’nun aldığı görev çerçevesinde CHP’yi ziyaret ettiğini belirterek, “Bu ziyaretle ilgili açıklamaları bizzat kendisi partisinin genel merkezinde yapmıştır” diye konuştu.
Bugün Ramazan ayının 27. gecesi olduğunu da hatırlatan Koç, “Ben tüm milletimizin Kadir Gecesi mübarek olsun diyorum” dedi.
“KARŞILIKLI GÜVEN TESİSİ GEREKİYOR, BU ÇOK AÇIK”
Seçimden sonra bir açıklamada bulunduklarını hatırlatan Koç, şunları kaydetti:
“Bu açıklama sırasında tek partiye iktidar yetkisi verilmediğini ve oluşan iradenin bir koalisyona yol açacağını ifade etmiştik. Bu çerçevede CHP’nin Türkiye’nin çözümsüz kalmaması için hükümet kurma konusunda üzerine düşen görevi yapacağını, asla çözümsüzlüğün adresi olmayacağını da yine o gece ifade etmiştik. Akan takvim içerisinde değişik açıklamalar oldu. Geldiğimiz noktada bugünkü görüşmeden çıkan sonucu Sayın Başbakan Davutoğlu özetledi. Burada bir usül ifade edelim. Karşılıklı güven tesisi gerekiyor bu çok açık. Daha önceki uygulamalarda tanık olduğumuz bir takım aksaklıkların aşılması gerekiyor. Bu güvenin tesis edilmesi son derece önemli. Bunların üzerinde duruldu. Ortak bir çalışma yapma tespiti ortaya kondu. Türkiye’nin güçlü bir hükümet profiliyle önümüzdeki yılları göğüslemesi gereğinin altı her iki tarafça da çizildi. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Daha sonrasında ortak çalışma noktalarının tespitine dönük niyet ortaya kondu. Bu çerçevede Sayın Davutoğlu müzakere öncesinde bir ön görüşme niteliğinde olan bugünkü toplantının içeriği de bu şekilde özetlenmiş oluyor. Müzakereler öncesi bir ön görüşme, bir usül ortaya kondu. Bir irade ortaya kondu. Bir niyet beyanında bulunuldu. Bundan sonrası yöntem çerçevesinde her iki taraf çerçevesinde ortak bir çalışma boyutuyla ele alınacak.”
“İKİ PARTİ ARASINDA SAYIN ÖMER ÇELİK VE BEN HERHANGİ BİR AKSAKLIK OLMADIĞI SÜRECE BU TEMASI SÜRDÜRMEYE GAYRET EDECEĞİZ”
Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Koç, bir gazetecinin ortak çalışmanın nasıl olacağıyla ilgili sorusuna, “Müzakereler öncesi bir ön görüşme. Her iki taraftan da birer irtibat noktası arkadaşımız var. Daha sonraki turları tamamladıktan sonra ikinci tur öncesinde bir değerlendirme yapılıp, ona göre her iki tarafın ortaya koyduğu görüşlerin ortaklaşılabilen noktaları, daha üzerinde çalışılması gereken noktaların tespiti bakımdan. İki parti arasında Sayın Ömer Çelik ve ben herhangi bir aksaklık olmadığı sürece bu teması sürdürmeye gayret edeceğiz” yanıtını verdi.
Güven tesisinin nasıl olacağı sorusuna Koç, “Bu bir ön görüşmeydi. Görev tevziyi kapsamında. Bir usul, niyet ve irade ortaya konmasıydı. Bu çerçevede kaldı. Bunlar süreç içerisinde olacak şeyler. Hiçbir şey yarım günde olmuyor. 1 saatlik görüşmeyle tamamlanmıyor” yanıtını verdi.
“HENÜZ BİR TAKVİM NETLEŞTİRİLMEDİ”
İkinci görüşme için bir takvimin belirlenip belirlenmediği sorusu üzerine Koç, “Henüz bir takvim netleştirilmedi. Sayın Davutoğlu’nun yarın MHP ve daha sonra HDP ile görüşmeleri var. Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar tatili var. Ondan sonra bayram ertesindeki bir süreci yaptığı görüşmelerinde sonucunun aktarılmasıyla bir belirlenme olacaktır” ifadelerini kullandı.
“SADECE BİR ÖN GÖRÜŞME İDİ”
CHP’nin 14 maddesinin ele alınıp alınmadığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir değerlendirme yapılıp yapılmadığı sorusuna Koç, “CHP’nin zaten koalisyonla ilgili pozisyonunu belirleyen CHP’nin kendisine özel bir çalışması da değil. Demokrasinin olmazsa olmazlarının altınız çizen bir 14 maddelik tespit tutanağı var. Bunların içerisinde tüm parlamenter demokratik sistemlerde olduğu gibi her anayasal kuruluşun hangi çerçeve içerisinde olması gerektiği yazılı. Onun için özel bir bahis açılmadı. Bunları madde madde tartışma toplantısı değildi toplantımız. Sadece bir ön görüşme idi. Bir niyet kondu ortaya, bir irade. Türkiye’nin güçlü bir hükümet profiliyle önünde biriken iç ve dış sorunların aşılması için bir çalışmaya niyet irade ortaya kondu. Çözümsüzlüğün adresi biz olmayacağımızı da ifade etmiştim başından beri” karşılığını verdi.
“Süreçten umutlu musunuz?” sorusuna ise Koç, “Fal bakarak soruya cevap vermemek gerekiyor. Siyaset kendi mecrası içinde akıyorsa da geldiği noktada pozitif sonuçların alt alta konmasından sonra umut umutsuzluk kısmı ortaya çıkabilir. CHP asla bir çözümsüzlüğün adresi olmayacak. Hiç kimse kavga etmedi güler yüzlü bir toplantıydı” cevabını verdi.
Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Milletvekili Mücahit Arslan’ın da katılmasının sorulması üzerine Koç, şunları kaydetti:
“Böyle bir soru Sayın Davutoğlu’na da soruldu. Bizde de toplantıyı küçük notlarla aktarmak görevi olan bir arkadaşımız dahil edildi. Bir diğer arkadaşı da AKP heyeti ekledi. Kim kime yakın, kim kime uzak o çerçeve içerisinde ele alınacak bir toplantı değildi. Müzakereler öncesinde bir ön görüşme idi.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.